Vyhledávání na této stránce není aktivní.

Sekce

Konference je otevřená všem, které zajímá průnik práva a psychologie. Pro inspiraci nabízíme tématické okruhy pro konferenční příspěvky. Jsou ale pouze příkladem toho, co na konferenci může zaznít – zajímá nás interakce práva a psychologie v co nejširším možném záběru. Můžete se tedy přihlásit i s příspěvkem, který do těchto okruhů nutně nespadá.

Pokud si nebudete jistí, zda Vámi zamýšlený příspěvek do konference spadá, kontaktujte nás na pravoapsychologie@law.muni.cz, rádi s vámi váš záměr probereme.

1. Právní mysl, myšlení a rozhodování

Jaké jsou psychologické faktory a kognitivní procesy, které ovlivňují právní rozhodování? Lze se například zabývat tím, jak soudci, advokáti a právnící obecně zpracovávají informace, vytvářejí si své právní úsudky a dospívají k závěrům v různých právních otázkách. Diskutujme o heuristikách, předsudcích a dalších psychologických jevech, které ovlivňují rozhodování právníků a právniček, a zkusme společně promyslet možné strategie pro zmírnění jejich negativních stránek a jak zlepšit celkovou kvalitu právního rozhodování.

2. Psychologické aspekty trestního práva

Jak interaguje psychologie a trestní právo? Jak lze výsledky psychologického výzkumu ovlivnit naše chápání trestního chování a trestní odpovědnosti? Je možné prostřednictvím psychologie přispět ke spravedlivějšímu trestnímu právu? Témata příspěvků se mohou zabývat například i rolí duševních aspektů v trestní odpovědnosti, psychologickými aspekty domácího a genderově podmíněného násilí, vlivy stresu a traumatu na trestní chování a účinnost různých přístupů k rehabilitaci a trestnímu právu obecně.

3. Teoretické základy interakce práva a psychologie

Jak by měla vypadat spolupráce práva a psychologie? Zaměřme se na klíčové teorie a možné rámce, které mohou tvořit základ interakce práva a psychologie. Lze se věnovat historickém vývoji oboru a o možných teoretických perspektivách. Ať už třeba o procesní spravedlnosti, terapeutické jurisprudenci, anebo behaviorální ekonomii. Diskutujme, jak vypadají (případně by mohly vypadat) výzvy a příležitosti při využití těchto teorií v právním výzkumu a v právní praxi.

4. Právo, emoce a morálka

Filozof David Hume tvrdil, že „rozum je otrokem vášní“. Souhlasíte? Platí to i pro právo? V této sekci uvítáme prezentace zaměřující se na otázku morálního uvažování subjektů práva (soudců, právníků, pachatelů), ale také teoreticky zaměřené prezentace zaměřující se na působení morálky v právu.  Lze se také věnovat vlivu emocí na právní rozhodování či právní jednání, či představit význam jednotlivých emocí v právu (např. hněv, radost). Rádi se pobavíme i o příbuzných tématech jako je třeba právní cit či role empatie v právu.

5. Právo a osobnost

Jaká je role osobnostních rysů a individuálních rozdílů pro právně relevantní chování? Zde se lze věnovat tématům zahrnujícím vliv osobnosti na styly právní komunikace a vyjednávání, etickému rozhodování v právu, jakož i hodnocení osobnosti v právních otázkách, například v občanském, rodinném a trestním právu. Možné jsou i příspěvky věnující se potenciálními přínosy a omezeními používání osobnostních měřítek a testů pro posuzování faktorů právního rozhodování.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.